ÚVOD O FIRMĚ CERTIFIKACE KE STAŽENÍ AKCE NOVINKY ZAO MEDORTEX KONTAKT
česky english
PRODUKTY
 
 
 
Ortopedická stélka
 
ZDRAVÉ OBOUVÁNÍ
 

Máte problémy s nohama?
Stejně jako v minulých letech se partnersky podílíme na činnosti Diagnostického a poradenského centra v oblasti péče o nohy ve Zlíně.

Lidská noha je po srdci nejvíce zatěžovaným tělesným orgánem, ale je také nejvíce zanedbávanou částí těla. Téměř každý druhý dospělý kráčí životem na nemocných nohou. Mnozí proto, že si vypěstovali nesprávné návyky již v dětství. Odborné lékařské studie uvádějí, že většina dětí se rodí se zdravýma nohama (vrozené vady se vyskytují v poměru 1 : 1000), ale již v předškolním a školním věku má vysoké procento různé deformity a funkční vady, způsobené nesprávnými pohybovými návyky a nošením tvarově a proporcionálně nevhodné obuvi. Nepříznivý vývoj nárůstu deformit nohou v dětské populaci následkem civilizačních vlivů (nedostatek pohybu, nevhodná obuv atd.) má neblahý vliv na celý vývoj dítěte a následně i na kvalitu jeho života v dospělosti.

V dospělém věku se získané vady nohou fixují a tím dávají vznik těžko ovlivnitelným strukturálním poruchám s následnými pohybovými problémy. Příčinami porušení hlavních funkcí nohy, vývoje deformit a ortopedických vad, které následně vedou k omezení pohybových aktivit s projevy bolestí nohou, kyčelních a kolenních kloubů, zad v bederní oblasti, hlavy apod. jsou především nedostatek pohybu, špatné pohybové návyky a nevhodná obuv. Diskomfort v obouvání se projevuje m.j. také ztrátou koncentrace, nervozitou nebo zvýšenou potivostí nohou.

Správně zvolená obuv s korekčními prvky vyrobenými na míru na základě správně provedené komplexní diagnostiky nohou může odstranit celou řadu zdravotních problémů, nejen problémů nohou samotných. Důležité je ale kombinovat pasivní korekci ortopedických vad (obuv a stélky) s aktivními metodami (cvičení, rehabilitace), protože pokud noha není držena pevným svalstvem, zhorší se její funkce a začne se deformovat.

Pro zajištění správné funkce a odvalu nohy při chůzi musí být obuv řešena tak, aby umožnila kolmé postavení patní kosti. Pokud pata není v kolmém postavení a není zajištěna stabilita nohy při chůzi, může docházet k poklesu a deformování podélné klenby a v návaznosti s tím k deformitám prstců (jako např. hallux valgus - vbočený palec), k nesprávnému postavení a následnému přetěžování nohy v oblasti kotníků, kolen a kyčelních kloubů, od čehož se odvíjí postavení celého těla.

Každá noha je jiná a proto potřebuje i jiný typ obuvi. Ani ta nejlepší bota není vhodná pro každého. Aby si člověk mohl vybrat pro něj tu správnou botu, je ale důležitá správně provedená diagnostika: změření antropometrických charakteristik nohou, zjištění postavení patní kosti a případné nestability, určení typu nožní klenby - podélné i příčné, provedení hodnocení stavu nohou z pohledu jejich funkce vzhledem k vyšším etážím osového skeletu – kotníky, kolena, kyčle, páteř …, proměření délky dolních končetin - často je příčinou problémů i nestejná délka končetin, apod.

Protože lidí s problémy s nohama přibývá a často nevědí, kam se mají obrátit, bude ve Zlíně od června provozováno diagnostické a poradenské centrum v oblasti péče o nohy. Každý zájemce bude mít možnost podstoupit komplexní proměření a diagnostiku nohou, absolvovat konzultaci s odborným lékařem, bude mu doporučen pro jeho nohy vhodný typ obuvi a v případě potřeby i korekčních prvků (ortopedické stélky) a cvičení. Součástí nabízených služeb bude i poradenství pro diabetiky.

Vždy 1x měsíčně můžete využít ZDARMA následující služby:

  • komplexní diagnostika nohou (měření proporcionálních charakteristik nohou, stanovení typu nožní klenby a postavení paty, měření lokálních tlaků na plosce nohy ve stoje a při chůzi, zjištění funkčních poruch, neuropatické vyšetření, apod.)
  • odborné lékařské vyšetření (podiatr, ortoped, rehabilitační lékař)
  • poradenství v oblasti péče o nohy a výběru vhodné obuvi (i pro diabetiky)
  • doporučení vhodného typu a možnost zhotovení ortopedických stélek a obuvi
  • konzultace s fyzioterapeutem (cvičení a rehabilitace)

Diagnostické a poradenské centrum v oblasti péče o nohy bude sloužit veřejnosti
Kde:    v přízemí budovy Magistrátu města Zlína na Zarámí 4421, v místnosti č.130
Kdy:    od 9 – 17 hod.
v následujících dnech: 25.3., 22.4., 20.5., 17.6., 15.7., 19.8., 16.9., 7.10., 11.11. a 9.12. 2015.

Projekt je podporován z Fondu zdraví města Zlína.

Informace na tel. 731 618 730 nebo 577 911 236